Bilge Taki

Mağaza:
Nişantası/İSTANBUL
Hüsrev Gerede cad. No:82/B
Genel

SAFİR

SAFİR

 

 

Elmas dan sonra en sert taş olan SAFİR, Gök yakut, Kader Taşı, Yıldız Taşı olarak da adlandırılır. İsmini Sanskritçeden almıştır ve ‘SATÜRN’ anlamına gelir. Tarih boyunca krallar tarafından kötülükleri uzaklaştırmak için takılmışlardır. Masumiyeti ve sevgilileri koruyan özel güçleri olduğuna inanılır.

 

Safirler bilinenin aksine her zaman mavi değillerdir. Kahverengi, sarı, pembe, yeşil renklerde de olabilirler. Sadece, kırmızı safir olmuyor, kırmızısına YAKUT denir. SAFİR in alaşımında demir ve titanyum vardır. Yakut da ise krom vardır. Yakutu kırmızı yapan krom, zümrüdü de yeşil yapıyor. Yakut ve Safir in ikiz taşlar olduğu kabul edilir. Safir in en çok çıkarıldığı yerler, Hindistan, Sri Lanka, Avustralya ve Brezilyadır. Bilinen en büyük SAFİR, New York  Tarih müzesinde sergilenmektedir. Adı ‘HİNDİSTAN YILDIZI’ dır. Bu taş tam olarak 563 karattır.

Ham taş olarak çıkartılan SAFİR, genelde mücevher yapımında kullanılmaktadır. Kraliyet taşı olarak da bilinirler. Yedinci yüzyılda Vizigotların Kralı Recceswinth için yapılmış olan safir taşlarla ve incilerle süsülü altın bir daire şeklinde olan tacın üzerinde yirmi dört tane armut şeklinde safir vardır. İngiltere taç giyme törenlerinde kullanılan ‘İngiltere Nikah Yüzüğü’ denen yüzüğün ortasında da çok değerli Safir vardır.Genellikle altın ve gümüş içinde kullanılarak, küpe, kolye, yüzük gibi takı modelleri üretilir.

 

Tüm burçlar kullanabilir. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Depresyon ve strese karşı iyi geldiğine inanılır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Nazara ve kötülüklere karşı koruma sağlar. Aşıkları koruduğuna inanılır. Aşk Taşı olarak da bilinir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri temsilcilerimiz size yardım için buradalar. İstediğinizi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?