Bilge Taki

Mağaza:
Nişantası/İSTANBUL
Hüsrev Gerede cad. No:82/B

Taşların Dünyası

Taşların Dünyası

AMETİST:
Volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında oluşan yarı değerli bir taştır.En kalitelileri Brezilya,Hindistan ve Uruguay da çıkartılanlardır.
Eski Yunanca da ‘’sarhoş olmayan’’ anlamına gelen ‘amethystos’ dan türeyen ametist adı,bu taşın insanı sarhoşluktan da,sarhoşlardan da koruduğu yolundaki eski bir inanıştan kaynaklanmıştır.
Huzur Taşı olarak bilinir.İnsanı strese ve şiddete karşı koruduğuna ve yatakta bulundurulduğu takdirde uykusuzluğa iyi geleceğine inanılır.Eski çağlarda kişiyi hırsızlara karşı koruduğu da söylenirdi.

AKİK:
Volkanik kayaların içerisinden çıkarılan doğal bir taştır.AGAT,YEMEN TAŞI,ÖLÜMSÜZ TAŞ gibi değişik isimlerle de bilinir.Dünya nın bir çok ülkesinde çıkartılır.Ülkemizde Karadeniz sıradağlarını meydana getiren volkanik taşlar ve Ankara Akik taşı çıkartılan yerlerdendir.Değişik renkleri bulunur.Başlıcaları,Kahverengi,Yeşil,Kırmızı,Beyaz ve Gri dir.
En şifalı taşlardan biridir.Taşıyanı tehlikeden,korkulardan,uykusuzluktan,karabasandan,nazardan ve hatta metobolizma bozukluklarından koruduğu söylenir.En çok da psikolojik rahatsızlıklar üzerinde etkisi olduğundan,alternatif tıp da bu taştan faydalanmaktadır.Stres ve gerginliği azaltıcı etkisi vardır.Yüzük,Kolye,Bilezik ve Tesbih en çok kullanıldığı alanlardır.

AQUAMARİN(GÖKZÜMRÜT):

Adını Deniz suyundan alan Aquamarin,doğada büyük ve temiz kristal parçaları olarak bulunur.İşlenmiş haliyle takılarda kullanılır.Açık mavi ve yeşilimsi renklerde şeffaf bir taştır.Değerli taşlar sınıfındandır.Taşa rengini veren,içinde bulunan az miktardaki demirdir.

Cesaret Taşı olarak da bilinir.İnsanları karamsarlıktan kurtardığına,huzur verip gevşettiğine,gündelik baskılardan kurtardığına inanılır.Renginden ötürü,çağlardır denizcilerin en gözde nazarlığı olmuştur.Denizciler aquamarinin kendilerini deryaların tehlikelerine karşı koruyacağına inanırlar.

AYTAŞI:
Orta sertlik kategorisine sahip,kullanırken çizilmelere karşı hassas davranılması gereken bir taştır.Toprak Ana taşı da denilen AYTAŞI nın,özellikle kadınlarda kısırlığa ve doğum sancılarına iyi geldiğine inanılır.Hindistan da kutsal sayılır.Sevgilileri daha tutkulu kıldığına inanıldığından,düğün günü damat tarafından geline armağan olarak AYTAŞI hediye edilir.Ayın taşın parıltısını yansıttığına inanıldığından,uyuyanları karabasanlardan koruduğuna inanılır.
AYTAŞI YÜZÜK (BİLGE TAKI)

ELMAS:
Yeryüzünde bulunan en değerli ve en sert doğal taştır.Saf Karbon dan oluşmaktadır.Bu özelliği ile modern endüstrinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.Işığı kırma yetisi çok yüksektir.Gerçek elmasa baktığınızda gökkuşağının bütün renklerini görebilirsiniz.
Pırlanta ELMAS ın işenmiş halidir.Pırlanta kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir ateş ve parlaklık verdikten sonra geri yansır.Rüyaların Taşı olarak da bilinir.Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok eder.Bolluk,Saflık,Masumiyet,Sadakat,Kudret ve Dayanıklılığın sembolüdür.

LAPİS LAZULİ(LACİVERT TAŞI):

Kireç taşının diğer bazı minerallerle birleşmesiyle oluşmuş bir taştır.Kuyumcuların binlerce yıldır işledikleri LAPİS LAZULİ,kimi uygarlıklarda GECE TAŞI ya da HAKİKAT TAŞI olarak adlandırılmıştır.Koyu Lacivert renginden dolayı CENNET TAŞI olarak da anılır.
LAPİS LAZULİ nin çok değişik koruyucu özellikleri olduğuna inanılır.Özellikle depresyon,acı ve üzüntüyü aldığı,sadakat,sevgi ve ruh duyarlılığını arttırdığı söylenir.Eski Çin de, Lapis Lazuli nin görüş gücünü simgelediğine inanılır,göz hastalıklarını iyileştirdiği düşünülürdü.Bir inanışa göre,başka bir işlevi de,utangaçlığın ve içe kapanıklığın üstesinden gelmesidir.Kaygıyı azaltır,enerji verir.

SAFİR(GÖKYAKUT):

Dünyanın en değerli taşlarından olan SAFİR,genellikle göz kamaştırıcı mavi renkte, doğal bir taştır.
Gökyakut olarak da bilinen safir,tarih boyunca kralların,hükümdarların kötülük,ihanet ve büyülerden korunmak,düşmanları etkisiz kılabilmek için taktıkları kutsal bir taştır.Aşkta sadakati simgeler,sakinleştirici bir etkisi vardır.Çok çeşitli hastalıklara,özellikle de göz hastalıklarına iyi geldiği söylenir.

YAKUT:
En değerli taşlardan biri sayılan yakut,hükümdarlığı,iktidarı ve tutkuyu simgelediği için SOYLULUK TAŞI olarak da bilinir.Hindistan da TAŞLARIN EFENDİSİ olarak adlandırılmıştır.Elmasdan sonra gelen en sert taştır.Yakuta kırmızı rengini veren içindeki krom elementidir.Yüzük,kolye,bilezik,gerdanlık gibi takılarda çokça kullanılır.
Koşulsuz sevmeyi sağlar,bağışıklık sistemini güçlendirdiği,kişiyi olumsuz duygulardan uzaklaştırdığı düşünülür.Sezgileri kuvvetlendirir.Kötülüklerden korur.

YEŞİM(JADE,NEFRİT):
Doğada genel olarak yeşil renkte bulunan,fakat kahverengi,kırmızı ve beyaz renkleri de olan en şifalı taşlardandır.Çinliler tarafından kutsal olarak kabul edilir.Yeşim taşının bereket ve şans getirdiğine inanılır.Hastalıkları iyileştirici,ruhu rahatlatıcı ,gerginlikleri azaltıcı etkisi olduğuna inanılır.Şifa veren özelliklerinden dolayı,yüzük,kolye,bilezik gibi bir çok takı da kullanılır.

TURMALİN:
Gökkuşağı taşı olarak da bilinir.Bilinen doğal taşların en renklisidir.Pembeden Yeşile doğrudeğişen geniş bir renk yelpazesine sahiptir.Denge taşı olarak da bilinir.Uyku düzenini sağlar,zihni güçlendirir.Nazara karşı koruyucu özelliği ile bilinir.

ZÜMRÜT:
Efsanelerin taşı Zümrüt,dünyanın en değerli dört taşından biridir.Diğerleri Elmas,Safir ve Yakut dur.Bunların dışında kalan taşlar,yarı değerli taşlar sınıfına girer.Yeşil renkte ve saydamdır.Göz alıcı bir rengi vardır.Bu özelliğinden dolayı Zümrüt Yeşili olarak bir renge adını vermiştir.Zümrüt den yapılan mücevherler çok değerlidir.AŞK TAŞI,SAADET TAŞI olarak da adlandırılır.Başarı ve mutluluğun taşıdır.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri temsilcilerimiz size yardım için buradalar. İstediğinizi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?